Co je třeba vědět o microgreens?

19.10.2020 Vyp Od uniad.cz

Microgreens, mikro zelenina neboli mladičká aromatická zelenina jsou objevem konce minulého století. Od doby svého objevení stále nabývají na oblibě. Přestože http://www.jahni.cz/modlitby/krizove-cesty/%25E2%2580%25A6-i-presto-ze-jsi-nemusel/ jsou tak maličkaté, obsahují větší množství živin než jejich dospělé verze. To z nich dělá častou součást mnoha různých diet.

red_cabbage_microgreens

Ale znovu od začátku – co to vlastně jsou microgreens? Řeč je o mladé rostlinné zelenině dosahující výšky 2,5 až 7,5 cm se skvělou chutí a významným obsahem živin. Narazit můžeme na různě zbarvené druhy, nejčastěji samozřejmě zelené, ale ani třeba červená není výjimkou. Důležité je zmínit, že nejde o klíčky, které jsou stále ještě o něco populárnější. Klíčky vlastně předcházejí microgreens, což znamená, že jejich růstový cyklus je o kratší. A kde je hlavní rozdíl? Na klíčcích nikdy nehledejte lístky, pokud se tam objeví, již hovoříme o mikro zelenině.

sprouts_greens_growing_pot

Mikro zelenina má mnohem blíže nezralé zelenině než ke klíčkům, protože na rozdíl od nich, zde konzumujeme pouze nadzemní část rostliny, tedy stopky a listy. Vypěstovat si je můžeme stejně jako klíčky doma z různých rostlinných čeledí, například:

  • Brukvovité (květák, brokolice, zelí, řeřicha, ředkvička, rukola)
  • Hvězdnicovité (salát, čekanka)
  • Miříkovité (kopr, mrkev, fenykl, celer)
  • Amarylkovité (česnek, cibule, pórek)
  • Laskavcovité (amarant, řepa, špenát)
  • Tykvovité (meloun, okurka, dýně)
  • Obilniny (rýže, oves, pšenice, kukuřice, ječmen)
  • Luštěniny (cizrna, fazole, čočka)

Jak již bylo řečeno, jsou plné živin, jejich obsah se liší odrůda od odrůdy. Obecně lze uvést draslík, železo, zinek, hořčík a měď, kterou obsahuje většina odrůd. Dále jsou bohaté na antioxidanty a vyšší hladiny minerálů a vitamínů než dospělí jedinci. Pokud je budete pravidelně konzumovat, můžete snížit riziko vzniku některých onemocnění (srdeční choroby, Alzheimerova choroba, diabetes, některé druhy rakoviny).