Cvičením k pevnějšímu zdraví a lépe formované postavě

31.8.2017 Vyp Od uniad.cz

Cvičit může každý z nás, od dětí až po seniory. Téměř každý si může vybrat sport nebo alespoň cviky, které bude provozovat – avšak s ohledem na svůj věk a fyzickou kondici. Cvičením je možné posílit tělesné i duševní zdraví, podpořit formování postavy.
Jedním z doporučených cvičení může být:

posilovna

Jóga
Jógová polohová, dýchací, relaxační a meditační cvičení pomáhají při léčení některých běžných onemocnění, jako jsou nemoci kloubů, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, migréna, obezita.
Relaxační techniky vycházející z jógy se využívají k terapii úzkostných stavů a stresu. Účinek jógy je podmíněn pravidelným, nejlépe každodenním cvičením. Měli bychom si vytvořit takovou sestavu cviků, které bychom mohli bez obtíží zařadit do svého denního programu. Úspěch už může přinést kratší, ale soustavné cvičení.

jízda na kole

Jóga se má vždy provádět způsobem, který nepůsobí bolest nebo nepříjemné pocity. Pokud ji budete takto cvičit, je jóga bezpečná. Jsou ovšem onemocnění, při nichž jsou jednotlivé polohy jógy (ásany) nevhodné nebo dokonce nebezpečné. Máte-li jakékoliv pochybnosti, vždy se poraďte s lékařem.
Jedním z cílů jógy je dovolit energii, zvané prána, protékat volně celým tělem i vědomím.

modelka

V sanskrtu slovo jóga znamená spojení, splynutí s celkem. Ti, kteří praktikují jógu pravidelně, často získávají pocit vnitřní harmonie a navíc zlepší svou fyzickou kondici.
Cvičím, cvičíš, cvičí… Na tohle slovo mnozí z nás neslyší, ale slovo pohyb je nám bližší. Alternativou k systematickému cvičení je jakákoliv fyzicky náročnější domácí práce, práce na zahradě, mytí auta, každodenní chůze po schodech místo použití výtahu, atd. Nemusíme chodit do tělocvičny, anebo do fitcentra – cvičit můžeme doma nebo v přírodě, což je asi nejvhodnější. Není nutné si pořizovat drahé sportovní nářadí a náčiní – ruční činku lze nahradit plastovou lahví s vodou, a podobně. Záleží na možnostech a fantazii každého z nás.
Velmi vhodným pohybem pro formování postavy a upevnění tělesného a duševního zdraví je tanec.