Mějte bazénovou vodu v pořádku

25.12.2018 Vyp Od uniad.cz

Zahradní bazén je pro dům rozhodně přidanou hodnotou, hlavně tedy v letních měsících. Koupání je nejen zábavné, ale pokud vlastníte větší vodní plochu, kde se dá plavat, tak i velmi zdravé. Pravidelným plaváním si nejen zlepšíte kondici a posílíte velkou část svalů, ale rovněž díky tomu můžete i zhubnout. Abyste si však plavání dokázali dosyta užít a nechytit při něm nějakou ošklivou nemoc, je potřeba mít bazénovou vodu v naprostém pořádku.
chlapec pod hladinou
Když nepočítáme odstranění větví a dalších na první pohled viditelných nečistot, jako první krok k ideální vodě je nutné změřit její pH. K tomu slouží speciální testery. Laikovi se to může zdát jako zbytečnost, ale pH má na kvalitu vody zásadní vliv. Pokud je příliš nízké, může začít voda nejen ničit kovové části bazénu, ale také negativně působit na lidskou pokožku. V opačném případě, tedy když je hodnota pH příliš vysoká, začne se tvořit vodní kámen, a i ten se na bazénu dokáže vyřídit. Proto jsou důležité pravidelné kontroly. Ideální pH vody se pohybuje mezi 6,8 – 7,4.
závodní plavec

Dezinfekční přípravky

Udržením správného pH to ale nekončí. Ještě důležitější je likvidaci různých cizopasníků a bakterií, které mohou způsobovat celou řadu potíží. Nejčastěji se projevují nepříjemným pálením pokožky, ale pokud se dotyčný naloká vody, může si zadělat i na závažnější onemocnění trávicí soustavy. Proto je nutné používat efektivní dezinfekční prostředky, například v podobě chlóru. Problém chlórových tablet je, že rovněž mohou dráždit pokožku. V takovém případě je vhodné vybrat si jiný druh dezinfekce, například na bázi kyslíku. Kdo má peněz nazbyt, může vodu čistit moderním způsobem, a to pomocí UV světla. Dezinfekce s příměsí kyslíku jsou ale přeci jen o něco efektivnější a hlavně, nejsou ani zdaleka tak drahé. I přes svá negativa chlór i dnes patří k nejpoužívanější bazénových dezinfekčních prostředků .