Nikdy není pozdě

18.8.2018 Vyp Od uniad.cz

Naskočíme do vztahu, ani nevíme jak, všechno se zdá kouzelné a nekomplikované, ale žádné partnerství nemůže dlouhodobě fungovat samovolně a bez oboustranného, láskyplného vkladu partnerů. Láska nenabízí jistotu, neslibuje, že zůstane věčně – kvalitní soubytí dvou duší se ale dá docela snadno navodit.

romantická procházka.jpg
Ne každý z nás stojí o masivní gesta v podobě omluvných nápisů na obloze, pugetů květin a luxusních dárků. Dostatek peněz je jistě radostnou okolností našeho života, ale plnohodnotný a krásný vztah si za ně zkrátka nepořídíme. Jednou provždy je dobré si uvědomit, že v lásce nefunguje kalkul ani patos. Když dojde ke sporu, vždy můžete nalézt cestu ven, přečtěte si, jak na to a nezoufejte. Nikdy není pozdě.

pár na kolejích.jpg

Období galantního namlouvání už je dávno passé. Doba se zrychluje a s tím i průběh vztahů. Čelíme možná vůbec největší krizi v oblastni partnerství, jaká kdy nastala. Na rozvod se pohlíží jako na rutinní, zautomatizovanou záležitost. Podle známého psychologa Jeronýma Klimeše se většina lidí rozvede bez předchozí důkladné úvahy. Než se dva lidé odhodlají ke sňatku trvá to dlouhou dobu, ale nad rozvodem nikdo sáhodlouze nespekuluje. Dalo by se říct, že rozvést se není žádný problém. Morálka ve vztahové politice značně upadá.

Přitom každý vztah stojí na několika základních principech, které si muž i žena musí připomínat. Nejde o pouhý soubor hodnot, ale i o různé společné aktivity, či obdarování milovaných.

1. Pozornost

Věnujte sobě i svému partnerovi pozornost než bude pozdě. Nestojí to žádnou námahu, stačí vyslechnout, co má naše drahá polovička na srdci.

spojené ruce.jpg

2. Upřímnost

Otevřeně si říkat pravdu by mělo být samozřejmostí, kterou ovšem kdekdo opomíjí. Mluvit se musí i o nepříjemnostech – vždy se tak vyhneme budoucím větším rozepřím.

3. Laskavost

Každodenní drobné maličkosti, kterými se navzájem překvapujem, dávají základ dobrému a naplněnému vztahu. Stačí uvařit, nebo uklidit a zázraky se dějí.

4. Tolerance

Nikdo z nás není dokonalý. Horší vlastnosti občas vidíme v jasném světle a když se je nenaučíme tolerovat, budou nás neustále obtěžovat a způsobovat nepříjemné a banální situace.

Když ke všemu zmíněnému přidáte nějaký drobný dáreček, či společný výlet jistě budete ve vztahu spokojeni.