Trhy, hory, moře. Možností je spousta.

29.4.2023 Vyp Od uniad.cz

Jakmile je pěkné počasí a trošku se oteplí, lidé začínají podnikat různé výpravy mimo své domovy. Odpočinek a relaxace jdou ruku v ruce se společnými chvilkami strávenými s rodinou a dětmi. Ty jsou totiž nenahraditelné. Tipů na rekreaci za slunečných dnů, je mnoho. Ovšem co takový předvánoční čas? Najděme si chvilku ve všech těch přípravách, úklidu a pečení, a během adventu se vydejme za hranice svého města.

poutník s batohem

Některé české památky jsou návštěvníkům otevřené celoročně, jinde zase jenom v sezoně. Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci oslavily sté narozeniny, a i když probíhá jejich rekonstrukce, alespoň část z nich je možné vidět. Je to největší lidový mechanický betlém, který nadchne malé i velké. Město samotné je pak plné historické architektury s překrásným dominantním zámkem. Atmosféra je báječná i v Českém Krumlově, kde se koná mnoho historických akcí, řemeslných trhů a dokonce je tu i schránka u vánočního stromu, určená na dopisy pro Ježíška. Kousek za Prahou je královský hrad Karlštejn, který nás unese do časů středověku, protože v jeho podhradí je mnoho možností k nákupům dárků. Mezi ně patří i skvělé víno a pivo a na programu je i příjezd královny Elišky o adventních svátcích.

Za hranicemi, a přesto stále doma, se budeme cítit na zámku Moritzburg, který známe z pohádky Tři oříšky pro Popelku. Nedaleko Drážďan tak máme možnost prohlédnout si tamní výstavu figurín, znázorňující pohádkové postavy. Stejně jako ostatní města i Berlín nabízí adventní trhy v duchu romantiky. Osvícený barokní zámek Charlottenburg to jenom stvrzuje. Milovníci historie si přijdou na své návštěvou mohutné pevnosti Königstein, ležící jenom patnáct kilometrů od našich hranic. Vánoční trhy a výtvarné dílny jsou tu oblíbené, avšak nával turistů není tak veliký jako v Drážďanech.
mitre peak fjord

Zážitek z cesty nabídne i Zanzibar. Je to sice trošku z ruky, ale na prosluněné teplé pláži za šumu mořských vln, zapomeneme na předvánoční shon a stres. Opravdová exotika, krásná příroda a unikátní památky s bohatou historií. Kamenné město v Zanzibar City pak nabídne sultánský palác jako z pohádky. Na druhou stranu levné letenky v období adventu jsou i do Londýna, takže víkendové trhy v Notting Hill přivítají spoustou dobrot s anglickou atmosférou. Lyžující turisté ocení lyžařskou oblast Zell am See-kaprun v Alpách.