Dobrovolníkem se nestaneš, dobrovolníkem se narodíš

29.4.2023 Vyp Od uniad.cz

Spousta lidí má pocit, že jejich životním posláním je pomáhat ostatním. Někteří z nich to začnou cítit již velmi brzy a dochází jim, že s tím musí něco udělat. Většina z nich se rozhodne obětovat svůj život například nějaké víře, někteří se stanou doktory. Někteří však začnou dobrovolně vypomáhat v domovech důchodců. Známá je v tomto směru například osmnáctiletá slečna z Prahy, která se již tři měsíce stará o nemocné lidi v domově důchodců Na Kavalírce.

dobrovolnické ruce
Anna je jednou z mnoha

Anna začala s dobrovolnictvím ve chvíli, kdy již delší dobu pociťovala touhu pomáhat ostatním. Vzhledem k tomu, že ji znám, tak vím, co ji k tomu vedlo. Její maminka totiž dříve také dobrovolničila ale narozdíl od Anny v Rusku. Anna se v tomto domově důchodců stará třikrát do týdne o paní Ilonu, kterou jí přidělili. V náplni jejího dobrovolnictví je pouze trávení času s touto paní a popřípadě pomoc v podobě stlaní postelí nebo v kuchyni. Nesmírně ji tato práce naplňuje a jak sama říká, je to pro ni i jistá příprava na vysokoškolské studium. Chce se stát humanitním pracovníkem.


Dobrovolnictví přichází do módy

Ač se to nezdá a trochu to dnešní době protiřečí, většina mladých lidí věnuje svá studijní volna cestě do rozvojových zemí, kde se snaží vypomáhat. Pomáhají především v místech, která jsou postižena přírodními katastrofami nebo epidemiemi.

stařec bez domova
Co dobrovolnictví obnáší?

Dobrovolnictví je skvělá věc, ale je potřeba mít na první místě v žebříčku priorit sebe. Je hezké, že Vás láká pomoc v Africe, ale zvažte všechna rizika s tím spojená. Nemoci, vysoká míra znásilnění a kriminality, korupce a časté válečné konflikty. To vše by Vás během Vašeho pobytu v rozvojových zemích Afriky či Asie mohlo potkat. Zatímco Vy se budete snažit pomáhat, paradoxně pak někdo bude muset pomáhat Vám. Rozhodně si přes dobrovolnictví nic nedokazujte, pokud se před kamarády chcete vytáhnout, že máte odvahu vycestovat do jedné z nejnebezpečnějších válečných zón, vyberte si raději jiné místo, kde budete moct trochu popustit svůj adrenalin. Pamatujte, že doma na Vás čekají kamarádi a rodina, která by pro vás měla být taky důležitou prioritou.