Mini počítač netřeba?

29.4.2023 Vyp Od uniad.cz

Jistě namítnete, že to prakticky nejde, i když máte přenosný HardDisk. Ten uchová data, ale rozehranou hru rozhodně ne.
Tak si řeknete, že máte notebook, ale ten je takový neskladný. A komu by se jej chtělo tahat, ještě ho někde zapomenete a je to. Tohle vše by vás nemuselo zajímat.
pc čip
Existují totiž minipočítače. Bohužel většinou určený pro hračičky a další nadšence. Jistě, můžete si koupit hotový mini, ale pak si uvědomíte, že k němu stejně musíte mít monitor, ber, kde ber, napájení při delší práci, a samozřejmě vstupní zařízení, to jest klávesnici a myš. A tahat to sebou…
Ne, nejsem proti počítačům, které se vejdou do kapsy. Ale přece jen je třeba zvážit nevýhody a výhody. Bohužel, nevýhody vedou.
Tím myslím nejen klasiku mini PC s názvem Arduino, který je určen spíše odborníkům, protože k němu jednoduše monitor ani klávesnici nepřidáte, tím méně myš.
integrovaný obvod
Dalším adeptem je Intel Compute Card od Intelu. Zde se musíme hluboce poklonit jeho rozměrům. Je totiž jen o něco delší než klasická platební karta. Když píši delší myslím tím jen jeden rozměr, a to tu delší stranu. Tento mini PC s jeho rozměry 95 x 55 x 5 mm, jste si mohli strčit do peněženky. Samozřejmě jste jeho výkon nemohli srovnávat s herními mašinami, ale toto bylo určeno spíše internetu věcí.
Bohužel, když byl asi před více než dvěma lety představen, nebyl a dodnes není zájem. Respektive je tak malý, že Intel ukončil výrobu. Cena byla pod pět tisíc a dostali jste k němu redukce na USB a podobné rozhraní.
Je nejvýš pravděpodobné, že mini počítače asi nebudou hýbat světem, ale že toto minimalizování se bude směřovat spíše do notebooků a jiných zařízení. Vždyť, řekněte sami, ve vlaku nebo autobuse si „notes“ otevřete snadno. Mini počítač kapse by vám tu nebyl nic platný. Zcela jistě byste s sebou netahali v tašce monitor a v tlumoku klávesnici i s myší.