Ransomware opět na scéně

29.4.2023 Vyp Od uniad.cz

Nejprve si přesně nadefinujme pojem. Výše uvedený výraz v nadpisu článku znamená cosi jako „vyděračský“. Protože se usídlí v počítači, zablokuje některé jeho funkce a pak požaduje peníze. Ergo – vydírá. Vlastně tomu odpovídá i název, který pochází z anglického ransom, což znamená výkupné. To po vás bude útočník chtít, abyste mohli dál používat váš stroj, nebo třeba mohli číst svá data. On je totiž umí zašifrovat.
ransomware
Sophos, což je antivirová společnost se sídlem v Abingdonu v Anglii nedávno zveřejnila výsledek studie The State of Endpoint Security Today. Tento průzkum prozradil, že spousta firem se s ransomwarem potýká, anebo nemá dostatečně chráněné sítě. Údajně bylo dotazováno více než dva tisíce sedm set manažerů z mnoha států. Myšleni jsou IT manažeři.  Výsledek byl tedy víceméně opravdu zoufalý. V průměru prý museli čelit dvěma útokům této hrozby.
Přitom útoky způsobují podnikům dosti velké škody. Za minulý rok, tedy rok 2017 prý stál každou jednu firmu tento útok sto třiatřicet tisíc amerických dolarů. Někteří respondenti však uváděli čísla, která přesahovala milionové částky, dokonce 6,6 milionů. Ovšem když pak vyšlo najevo, že 54 % firem nástroj proti ransomwaru vůbec nepoužívá, byly čísla ihned jasná.
hacker s cigaretou
Pana Dana Schiappu seniora, viceprezidenta a produktového ředitele Sophosu tedy asi výsledky zase tak moc nezaskočily. On tvrdí, že se čtyři rodiny ransomwaru objeví ve světě IT asi každou půlhodinu. No, potěš koště, máme se čeho bát.
Navíc při anketě také pak vyšlo najevo, že asi necelých sedmdesát procent respondentů sice ochranu má, ale netuší ani jak funguje, což je ovšem dosti špatné. Nevím, zda ji vůbec uměli použít, o tom se již v článku nepíše.
A to prý budou útoky stále masívnější a prý i rafinovanější. Takže nezbývá, než se skutečně bránit a to pořádně. Pokud máte v PC důležité věci, měli byste také začít zvažovat nějaký druh obrany. Raději dříve, nežli pozdě.