Vhodné tapety zútulní bydlení

29.4.2023 Vyp Od uniad.cz

Kdyby, v době předrevoluční byl tapetář, velice výhodným povoláním. Nejen tisíce bytů v panelácích byly takto upraveny. V panelácích tapety umožnily často zakrýt ne zrovna odborně provedené omítky, případně jiné vady na kráse stěn nových bytů, kam se v krátké době měli stěhovat první nájemníci.
květinová textura
V tapetářském oboru se za dobu od vynálezu tapet moc nezměnilo. I dnes lze pořídit látkové tapety, které byly vlastně prvními tapetami, které se nalepily ve středověku na stěnu. Dodnes mají nezaměnitelnou strukturu, protože je na nich výrazná osnova tkaní.
Samozřejmě nejpopulárnějšími zůstávají tapety papírové. Nepřeberné množství vzorů a barev. Je jich tak moc, že si lze jen stěží vybrat. Člověk při výběru stráví mnoho času. Bodejť by také ne. Vždyť tapety jej budou obklopovat pěknou řádku dní.
textilní juta
Tapety lze dnes pořídit i ze zvláštnějších materiálů. Jsou tapety korkové, tapety dýhové. Nejzvláštnějšími ale zůstávají tapety hliníkové. Využívá se u nich reflexního odlesku. Jsou vhodné tam, kde se počítá s další užitnou vlastností tapet. Odrazu tepla a případně i světla a tím zvětšení místností.
Tapety korkové a dýhové přinášejí dost problémů při jejich lepení. Lámou se. Proto se hodí hlavně pro rovné plochy.
Pokud se nechystáte tapetovat celé místnosti, můžete využít tapetu jen jako dekorační prvek. A nemusí jít zrovna jen o fototapetu. Pás od stropu k podlaze, zdůrazní okno. Také je vhodný pro oddělení jídelního prostoru od zbytku obývací místnosti, která může být považován jako společenský. Tmavý kout, opticky obzvláštní místnost. Vzbudí dojem, že jde o plastický architektonický prvek.
Vůbec tapety si umožní vyhrát s barvami. Hrou barev můžete docílit efektů, které byste s malířskými barvami vytvářeli jen velice stěží. A na rozdíl od barev, vás tyto úpravy nebudou stát hromadu peněz.
Tapety jsou rovněž velice praktické. Prakticky všechny se dají omývat vlhkým hadříkem. Některé, zvláště určené pro vlhké prostory se mohou dokonce osprchovat vodou. Ale to už zacházíme do extrémů.
V každém případě jsou tapety tradiční způsobem úpravy ploch v domácnosti, který opět po letech, se vrací na výsluní popularity.